SS-Brigadeführer Curt Brasack | Die Freiwilligen

SS-Brigadeführer Curt BrasackCurt Brasack urodził się 6 kwietnia 1892 roku jako syn sprzedawcy i agenta nieruchomości – Hermanna Brasacka. Po ukończeniu szkoły w 1913 roku zaciągnął się do 4 Magdeburskiego Regimentu Artylerii Pieszej. Podczas 1 Wojny Światowej spędził 4 lata na froncie i dosłużył się stopnia Leutnanta i dowódcy baterii artylerii. Po wojnie zajął się interesami razem z ojcem , ożenił się i założył rodzinę. W 1922 roku doczekał się syna, który później zaginął na froncie wschodnim w 1943 roku.

Od 1934 do 1938 roku Curt Brasack służył jako Hauptmann w rezerwie Wehrmachtu. 1 października 1939 został przeniesiony do Regimenty Artylerii nowopowstałej 3 Dywizji SS „Totenkopf” która formowała się właśnie w Monachium. W ten właśnie sposób Brasack został członkiem Waffen-SS i objął funkcję dowódcy Regimentu Artylerii SS „Totenkopf”. Podczas swej służby w Waffen-SS podczas 2 Wojny Światowej walczył zarówno na froncie wschodnim jak i zachodnim. Jego szlak bojowy prowadził min. Przez :


  • 3. Dywizję Pancerną SS „Totenkopf”
  • 5. Dywizję Pancerną SS „Wiking”
  • 2. Dywizję Pancerną SS „Das Reich”
  • IV. Korpus Pancerny SS


Curt Brasack został wspomniany w dzienniku wojennym Dywizji „Wiking” 26 listopada 1941 : „ Wiele odważnych czynów zostało dokonanych podczas pierwszych godzin walk o Ljubinaje . Dokonania SS-Ostubaf. Brasacka , SS-Ostuf. Faulhabera i jego ludzi oraz atak dowodzony osobiście przez SS-Staf. Von Scholz on Balnoffa zasługują na specjalną wzmiankę”

Następne pozytywne opinie wpłynęły 29 grudnia 1941 roku od samego Reichsführera-SS Himmlera: „… (Reichsführer , przyp. ) kieruje swoje podziękowania do 2 Batalionu Regimentu SS „Germania” oraz jego dowódcy, 5 Baterii Artylerii SS pod dowództwem SS-Ostuf. Juchena, 3 Baterii Artylerii SS dowodzonej przez SS-Ostubaf. Brasacka za ich wspaniałe osiągnięcia w walce”.

Wraz z upływem czasu Curt Brasack dosłużył się stopnia SS-Brigadeführera. Został odznaczony spinką do Krzyża Żelaznego II klasy oraz Krzyżem Żelaznym I klasy wraz z medalem „Winterschlacht im Osten”, wieloma odznaczeniami Węgierskimi, Złotym Krzyżem Niemieckim i czarną odznaką za rany. 8 maja 1945 roku Brasack dostał się do alianckiej niewoli wraz ze sztabem IV. Korpusu Pancernego SS w Rastadt w Austrii. W lutym 1948 roku został wypuszczony z obozu jenieckiego w Darmstadt.

Po wojnie Brasack pracował jako sprzedawca i brał czynny udział w stowarzyszeniu weteranów Waffen-SS. Zmarł w wieku 86 lat 28 sierpnia 1978 roku.
Opracowanie i tłumaczenie: Krzysztof Hartung
Źródło: wybrane numery Siegrunen Magazine autorstwa Richarda Landwehra.

SRH Die Freiwilligen jest grupą apolityczną. Symbole znajdujące się na stronie nie odzwierciedlają poglądów członków Stowarzyszenia, ani nie mają służyć propagowaniu jakichkolwiek ideologii totalitarnych.

Wszystkie materiały umieszczone na stronie są własnością SRH Die Freiwilligen i nie mogą być wykorzystywane bez zgody Stowarzyszenia.

uwaga