SS-Hauptsturmführer Otto Günsche | Die Freiwilligen

SS-Hauptsturmführer Otto GünscheOtto Günsche urodził się 25 września 1917 w Jenie. Był jednym z najmłodszych ochotników w „Leibstandarte SS Adolf Hitler” dołączając do jednostki w 1934 roku w wieku zaledwie 17 lat. Od 1936 roku służył w osobistej eskorcie Führera, w której pozostał do rozpoczęcia wojny. Günsche uczestniczył we wszystkich kampaniach „LSSAH” do 1942 roku gdy został wysłany do akademii oficerskiej w SS-Junkerschule „Tölz” .

Po uzyskaniu stopnia SS-Untersturmführera w styczniu 1943 roku, Günsche został mianowany osobistym adiutantem Adolfa Hitlera , obejmując posadę poprzednika który zachorował. Zajmował tą pozycję przez kilka tygodni, zanim został przeniesiony z powrotem do „Leinstandarte” i powrócił do służby liniowej na froncie. Po otrzymaniu min. Krzyża Żelaznego I klasy potwierdzającego jego zdolności wojskowe powrócił do służby w osobistym sztabie Führera w lutym 1944 roku. Pozostał osobistym adiutantem Hitlera do momentu zakończenia wojny.

Günsche został wyraźnie zauważony najprawdopodobniej przez rozkaz spalenia ciał Adolfa Hitlera i Ewy Braun po ich samobójstwie podczas bitwy o Berlin. SS-Haupsturmführer Güunsche został pojmany przez sowietów w maju 1945 roku podczas próby wydostania się z Berlina. Został jedną z najcenniejszych „zdobyczy” sowietów i spędził wiele lat w więzieniach NKWD przechodząc niezliczoną ilość przesłuchań i tortur. W 1956 roku został wypuszczony z sowieckiej niewoli i wydany na łaskę komunistów ze wschodnich Niemiec którzy ponownie osadzili go w więzieniu. Po wielu zabiegach dyplomatycznych mógł w końcu wyemigrować do zachodnich Niemiec.

Pomimo trudnego losu po wojnie Günsche zdołał odbudować normalne życie. Aktywnie działał w środowisku weteranów Waffen-SS. Między innymi dzięki unikalnej pozycji „naocznego światka historii” był nieustannie odwiedzany przez historyków ,których niezmiennie wdzięcznie gościł do końca swego życia. Otto Günsche zmarł 2 października 2003 roku w Lohmar mając 86 lat.
Opracowanie i tłumaczenie: Krzysztof Hartung
Źródło: wybrane numery Siegrunen Magazine autorstwa Richarda Landwehra.

SRH Die Freiwilligen jest grupą apolityczną. Symbole znajdujące się na stronie nie odzwierciedlają poglądów członków Stowarzyszenia, ani nie mają służyć propagowaniu jakichkolwiek ideologii totalitarnych.

Wszystkie materiały umieszczone na stronie są własnością SRH Die Freiwilligen i nie mogą być wykorzystywane bez zgody Stowarzyszenia.

uwaga