SS-Rottenführer Arne Kanstrup | Die Freiwilligen

SS-Rottenführer Arne KanstrupArne Kanstrup urodził się 24 września 1918 w Gudme na drugiej, największej wyspie Danii – Fynen. Dania cierpiała w latach 30-tych z powodu światowego kryzysu gospodarczego co zmusiło w 1936 roku starszego brata Arne – Prebena Kanstrupa do emigracji na tereny Niemiec, potężnego południowego sąsiada Danii , w poszukiwaniu lepszego życia i pracy.

Dwa lata później w 1938 roku Arne przeprowadził się do Południowej Jutlandii , zamieszkiwanej w znacznej części przez Volksdeutchów ( etnicznych Niemców ) – nazywanej przez nich Nordschleswig. Tutaj właśnie Arne zbliżył się do Danmark’s National Socialistike Arbejder Parti ( DNSAP) przewodzonej przez Dr. Fritsa Clausena i National Sozialistische Deutche Arbeiter Partei – Nordschlezwig ( NSDAP-N) Dr. Jensa Mollera. Jako Duńczyk Arne Kanstrup dołączył do DNSAP w 1939 , lecz pozostał w bliskim kontakcie z wieloma Volksdeutschami.

Wojna przyszła do Danii w 1940 roku ale Arne Kanstrup pozostał wierny swoim przekonaniom i gdy rozpoczęto formowanie SS-Standarte „Nordwest” w Hamburg-Langenhorn 3 kwietnia 1941 niezwłocznie zgłosił się na ochotnika. Został przyjęty w stopniu Staffelanwärtera . Zaledwie 6 tygodni później wybuchła wojna ze Związkiem Radzieckim . W krótkim czasie, narodowe legiony do walki na froncie wschodnim powstały w prawie każdym europejskim kraju. W Danii legion ochotniczy znany był pod nazwą Freikoprs Denmark i zyskał aprobatę zarówno rządu jak i króla. Podczas pobytu w domu w Haderslev w Danii na przepustce, Arne Kanstrup zgłosił się ochotniczo do Freikorps Denmark pod dowództwem Leg.-Hauptsturmführera Widing-Christensena, otrzymał stopień Leg.-Manna. W tym samym czasie jego starszy brat Preben Kanstrup otrzymał niemieckie obywatelstwo i wstąpił do Kriegsmarine.

Po szkoleniu przebytym w Hamburg-Langenhorn a następnie w Posen-Treskau, Freikorps Denmark pod dowództwem SS-Sturmbannführera C.F. von Schalburga dotarł na Front Wschodni w maju 1942 roku. Freikorps Denmark rozlokowano w okolicach Demiańska, gdzie ochotnicy duńscy walczyli ramie w ramię z żołnierzami sławnej Dywizji SS „Totenkopf”. Freikorps walczył dzielnie zamknięty w „kotle” nawet pomimo śmierci dowódcy SS-Stubaf. Von Schalburga, który poległ 2 lipca 1942. Leg.-Mann Arne Kanstrup pozostał w Freikorps Denmark , teraz pod dowództwem SS-Hstuf. Per Sorensena i 1 sierpnia 1942 roku został awansowany do stopnia Leg.-Sturmanna.

Całość Freikorps Denmark została wysłana na odpoczynek w październiku 1942 r. i powróciła na front w okolice Welikije Luki w grudniu 1942 roku . Pozostała na pozycjach do marca 1943, kiedy to Freikorps Denmark powrócił do Grafenwöhr w Bawarii i został rozwiązany. 1150 ludzi z rozwiązanej Freikorps stworzyło kadrę dla nowopowstałego 24 Regimentu Grenadierów Pancernych SS „Danmark” ( danisches Nr. 1 ) wchodzącej w skład 11. Dywizji Grenadierów Pancernych SS „Nordland”.

Żołnierze Freikorpsu zostali uznani za pełnoprawnych członków SS i w ten sposób Arne Kanstrup uzyskał stopień SS-Sturmanna w 1 Kompanii SS „Danmark” pod dowództwem SS-Hstuf. Per Sorensena. 1 sierpnia 1943, Arne Kanstrup został awansowany do stopnia SS-Rottenführera . Po walkach z partyzantami Tito na terenach Chorwacji Kanstrup otrzymał przepustkę do domu, gdzie dowiedział się o śmierci swojego brata Prebena Kanstrupa, oraz o wstąpieniu ojca do Schutzkommando Organizacji Todt. Po zakończeniu urlopu SS-Rottenführer. Arne Kanstrup wrócił do swojej jednostki na froncie wschodnim pod Leningradem, gdzie została ona umieszczona w strukturach III Korpusu Pancernego SS ( germańskiego ). W styczniu 1944 Legion „Danmark” został wplątany w walki w kotle w okolicach Oranienbaumer i cały regiment został zmuszony do wycofania się do Nawry na terenie Estonii. 1 Batalion „Danmark” został rozwiązany, a nielicznych ocalonych jego żołnierzy wcielono do II i III Batalionu. Rottenführer Arne Kanstrup wraz z niewielką ilością towarzyszy z 1 Kompanii zasilił szeregi 7 Kompanii „Danmark”.

Na terenie Narwy „Danmark” odegrał bardzo istotną rolę , a Rottenführer Arne Kanstrup sumiennie wykonywał swoje obowiązki jako prosty żołnierz. Za swoje dokonania Kanstrup został odznaczony Krzyżem Żelaznym II klasy, oraz Pancerną Odznaką Szturmową w Brązie – z racji przynależności do oddziałów Grenadierów Pancernych. Jesienią 1944 roku Kanstrup został poważnie ranny w prawe ramie. Został odesłany z frontu do niemieckiego szpitala wojskowego w Danii , przyznano mu Czarną Odznakę za Rany. Niestety lekarze niewiele mogli pomóc i prawa ręka Arne Kanstrupa pozostała bezwładna przez resztę życia. W lutym 1945 roku SS-Rottenführer Kanstrup został zwolniony ze służby w Waffen-SS i powrócił do cywilnego życia. Proponowano mu wstąpienie do HIPO , nowopowstałej narodowej pomocniczej policji, ale ze względu na udział HIPO w zwalczaniu partyzantki na terenie Danii Kanstrup odmówił. Nie chciał być częścią bratobójczej walki .

Fakt, że Kanstrup był kaleką nie przeszkodził powojennemu rządowi Danii w skazaniu go na więzienie, na dwa lata - 19 listopada 1945 roku. Ironicznym faktem jest, że na więzienie skazali go Ci sami ludzie, którzy w 1941 roku z „błogosławieństwem” wysłali Freikorps Denmark na front wschodni ! Został zwolniony z więzienia 27 listopada 1946 roku. Po wojnie Arne Kanstrup stał się znanym biznesmenem i osiągnął duży sukces w interesach na wyspie Fynen. Zmarł na raka w 1993 roku.

Opracowanie i tłumaczenie: Krzysztof Hartung
Źródło: wybrane numery Siegrunen Magazine autorstwa Richarda Landwehra.

SRH Die Freiwilligen jest grupą apolityczną. Symbole znajdujące się na stronie nie odzwierciedlają poglądów członków Stowarzyszenia, ani nie mają służyć propagowaniu jakichkolwiek ideologii totalitarnych.

Wszystkie materiały umieszczone na stronie są własnością SRH Die Freiwilligen i nie mogą być wykorzystywane bez zgody Stowarzyszenia.

uwaga