SS-Untersturmführer Johan Petter Balstad | Die Freiwilligen

SS-Untersturmführer Johan Petter Balstad



Johan Balstad urodził się w Koppang na terenie Norwegii, 25 września 1924 roku. Zgłosił się ochotniczo do Waffen-SS 27 lipca 1941 roku mając 16 lat skąd został wysłany do obozu szkoleniowego SS w Sennheim ( Alzacja ) . Po ukończeniu podstawowego szkolenia ze względu na swój młody wiek nie został skierowany do jednostki frontowej. Zamiast tego pozostał w Sennheim gdzie pełnił służbę przez kilka miesięcy, jako pomocnik podoficera szkoleniowego.

Wkrótce po ukończeniu 18 roku życia Balstad otrzymał skierowanie na kurs oficerski w SS-Junkerschule „Tolz” ( kurs numer 11 od momentu wybuchu wojny ) , na który uczęszczał od 16 maja 1943 roku do 10 marca 1944. Po ukończeniu kursu w stopniu SS-Standartenoberjunkra został przeniesiony wiosną 1944 roku do 23 Pułku Grenadierów Pancernych SS „Norge” wchodzącego w skład 11 Ochotniczej Dywizji Grenadierów Pancernych SS „Nordland”. Balstad-owi powierzono dowodzenie plutonem przy sztabie dywizji, który był uzbrojony w pistolety maszynowe. Używano go jako rezerwa w celu wzmocnienia działań zaczepnych lub defensywnych.

Johan Balstad wraz ze swoimi ludźmi brał udział w ciężkich walkach w rejonie rzeki Narwa w Estonii, gdzie młody Norweg szybko udowodnił swoje umiejętności dowódcze i wkrótce potem otrzymał Krzyż Żelazny 2 Klasy. 21 czerwca 1944 roku awansowany do stopnia SS-Untersturmführera służył jako dowódca plutonów zarówno w 6 jak i 7 kompanii Pułku „Norge”. Szczególnie wyróżnił się osobiście niszcząc 3 sowieckie czołgi w walce bezpośredniej w okolicach wzgórz „Sierociniec” i „Grenadier” frontu Narwa , a następnie niedaleko miasta Baldovein w Kurlandii ( Łotwa ). Wszystkie trzy czołgi zniszczył za pomocą bezodrzutowego granatnika kumulacyjnego „Panzerfaust”.

Za powyższe dokonania SS-Ustuf. Balstad otrzymał 3 odznaki za zniszczenie czołgów ( noszone na górnej części prawego rękawa ), a także Krzyż Żelazny 1 Klasy. Podczas niszczenia 3 czołgu Balstad został poważnie ranny w wyniku eksplozji pocisku. Z jego ciała wyciągnięto 17 różnych odłamków. Te bardzo poważne rany praktycznie wyłączyły go ze służby aż do końca wojny, nigdy więcej nie otrzymał kategorii „zdolny do służby” niemniej nadana mu została Srebrna Odznaka za Rany.

Pomimo powojennych oskarżeń i uwięzienia Johan Balstad odbudował swoje życie prywatne w Norwegii. Zmarł 18 czerwca 1985 roku, najprawdopodobniej w wyniku powikłań pourazowych.



Opracowanie i tłumaczenie: Krzysztof Hartung
Źródło: wybrane numery Siegrunen Magazine autorstwa Richarda Landwehra.


SRH Die Freiwilligen jest grupą apolityczną. Symbole znajdujące się na stronie nie odzwierciedlają poglądów członków Stowarzyszenia, ani nie mają służyć propagowaniu jakichkolwiek ideologii totalitarnych.

Wszystkie materiały umieszczone na stronie są własnością SRH Die Freiwilligen i nie mogą być wykorzystywane bez zgody Stowarzyszenia.

uwaga