Waffen-Untersturmführer der SS Harri Rent | Die Freiwilligen

Waffen-Untersturmführer der SS Harri RentHarri Rent urodził się 9 stycznia 1924 roku w Paldiskis niedaleko Talina na terenie obecnej Estonii. 16 maja 1943 roku dołączył do Estońskiego Legionu Waffen-SS i po ukończeniu przyspieszonego treningu został dołączony do 3 Estońskiej Brygady Szturmowej SS na odcinku frontu którego granicę stanowiła rzeka Newa. Po wielu udanych akcjach bojowych odznaczono go Odznaką Szturmową Piechoty, a jego śmiałe zachowanie oraz umiejętności przewodzenia w boju zrobiły wrażenie na jego dowódcach. W nagrodę został skierowany do Waffen-Junkerschule der SS w Pradze na kurs oficerski.

Wraz z ukończeniem kursu oficerskiego Rent został przydzielony do 20 Dywizji Grenadierów SS (Estońska nr 1) i skierowany na odcinek frontu nad Narwą w 1944 roku. Podczas trzech tygodni ciężkich walk latem 1944 roku Waf.-Ustuf. Rent został odznaczony Krzyżami Żelaznymi obydwu klas, był też kilkukrotnie ranny za co przyznano mu Czarną Odznakę za Rany.

Po rekonwalescencji późną jesienią 1944 Rent ponownie znalazł się w swojej jednostce, która skierowana została na Śląsk w okolice miejscowości Neuhammer (obecnie Świętoszów) na przegrupowanie i reorganizację. Służył czynnie do końca wojny i przeszedł wraz ze swoją jednostką trudny szlak bojowy prowadzący przez Śląsk w ostatnich miesiącach wojny. Po kapitulacji Niemiec, Harri Rent dostał się do sowieckiej niewoli. Jak wszyscy ochotnicy z państw bałtyckich nie mógł liczyć na łagodne traktowanie i spędził 6 lat w obozach pracy, pracując min. w kopalniach węgla wschodniej Europy w tym Polski.

Po odzyskaniu przez Estonię niepodległości w 1990 roku, Harri Rent został wezwany do czynnej służby w odradzającej się estońskiej Armii otrzymując stopień podpułkownika. W 1996 roku przejął stanowisko rzecznika prasowego całych estońskich sił zbrojnych. Jak widać na zdjęciu w dalszym ciągu nosił odznaczenia zdobyte podczas wojny. Zmarł 17 kwietnia 2010 roku.Opracowanie i tłumaczenie: Krzysztof Hartung
Źródło: wybrane numery Siegrunen Magazine autorstwa Richarda Landwehra.SRH Die Freiwilligen jest grupą apolityczną. Symbole znajdujące się na stronie nie odzwierciedlają poglądów członków Stowarzyszenia, ani nie mają służyć propagowaniu jakichkolwiek ideologii totalitarnych.

Wszystkie materiały umieszczone na stronie są własnością SRH Die Freiwilligen i nie mogą być wykorzystywane bez zgody Stowarzyszenia.

uwaga