O nas | Die Freiwilligen

O nas
Stowarzyszenie zwykłe "Die Freiwilligen" zrodziło się z pasji oraz zainteresowań grupy miłośników historii w lipcu 2010r.

Członkowie naszego Stowarzyszenia mają jednak wieloletnie doświadczenie rekonstrukcyjne. Wielu z nas wzięło udział w kilkudziesięciu rekonstrukcjach historycznych, filmach fabularnych oraz dokumentalnych realizowanych zarówno przez telewizje krajowe jak i zagraniczne.


Jak sugeruje nazwa Stowarzyszenia- "Die Freiwilligen" zainteresowania nasze związane są głównie z działaniami formacji ochotniczych walczących w ramach Waffen SS w latach 1944-45. W polskiej literaturze poświęcono bardzo mało miejsca temu dość specyficznemu, aczkolwiek niezwykle ciekawemu i zarazem szerokiemu tematowi.


Naszym celem jest ukazanie właśnie tego, mniej znanego oblicza II wojny światowej poprzez edukację historyczną, z perspektywy tych ludzi, którzy rekrutowali się spośród niemalże wszystkich krajów Europy.


Chcielibyśmy poprzez fotografię, film, wystawy, dioramy oraz szeroko pojętą działalność artystyczną opowiedzieć historię ich wojennych losów, a przy pomocy licznych artykułów pokazać tych ludzi w nieco innym, naszym zdaniem obiektywnym świetle, jednakże pozbawionym jakiegokolwiek podłoża politycznego. Naszym zamiarem jest przybliżyć motywy postępowania, którymi kierowali się ochotnicy wstępujący w szeregi armii niemieckiej i walcząc ramię w ramie z żołnierzami którzy kilka lat wcześniej podbili i okupowali ich ojczyzny na terenach których nierzadko wprowadzano później brutalne rządy, w czasie których okupanci dopuszczali się licznych zbrodni.


Przesłanek dla takiego postępowania ochotników było wiele jednakże nadrzędnym celem była wspólna walka z komunizmem, którego ucieleśnieniem w tamtym czasie, stała się Rosja Sowiecka. Dlatego też dopiero po rozpoczęciu w czerwcu 1941 r. przez Niemcy wojny na wschodzie ruch ten zaczął przybierać coraz większe rozmiary.


Zmieniająca się na niekorzyść III Rzeszy sytuacja na froncie wschodnim sprawiła iż ruch ochotniczy rozwinął się na niespotykaną nigdy wcześniej w dziejach Europy skalę. Powstało wówczas wiele narodowych dywizji, pułków czy brygad, których wyróżnikiem były narodowe insygnia na niemieckich mundurach. Pod koniec wojny z 900 000 ludzi w Waffen SS ponad połowę stanowili żołnierze urodzeni poza granicami III Rzeszy.


Więcej w tym temacie będą mogli Państwo przeczytać na naszej stronie internetowej w formie szeregu artykułów, które zamierzamy wkrótce zamieścić.SRH Die Freiwilligen.

SRH Die Freiwilligen jest grupą apolityczną. Symbole znajdujące się na stronie nie odzwierciedlają poglądów członków Stowarzyszenia, ani nie mają służyć propagowaniu jakichkolwiek ideologii totalitarnych.

Wszystkie materiały umieszczone na stronie są własnością SRH Die Freiwilligen i nie mogą być wykorzystywane bez zgody Stowarzyszenia.

uwaga